Velibaba, Hukukçular Cd. No:28/C 0216 379 31 20 info@damlalngmuhendislik.com.tr

LNG NEDİR?

LNG, İngilizce’de “Liquefied Natural Gas” ifadesinin kısaltmasıdır ve Türkçe’de “Sıvılaştırılmış Doğal Gaz” anlamına gelir. LNG, doğal gazın özel bir işlemle sıvı hale getirilmesi sonucu elde edilen bir enerji taşıma ve depolama yöntemidir.

Doğal gaz, atmosfer basıncı altında gaz halindedir, ancak belirli bir sıcaklık ve basınç altında sıvı hale getirilebilir. Bu işlem, doğal gazın hacmini büyük ölçüde azaltır, bu da taşıma ve depolama işlemlerini daha etkili hale getirir. Bu sıvılaştırma işlemi genellikle -160°C (-256°F) civarında bir sıcaklıkta ve atmosfer basıncının yaklaşık 1/600’ü kadar bir basınçta gerçekleşir.

NERELERDE KULLANILIR?

LNG’nin birçok farklı kullanım alanı vardır. Karayolunda tır ve kamyonlarda; denizlerde ise farklı kullanım amaçlı gemilerde (cruise, kuru yük, tanker, konteyner taşımacılığı, feribot vb.) Ayrıca, işleme ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilen LNG, yüksek kalorili ve çok verimli bir yakıt olduğundan Cam, Seramik, Demir-Çelik Sektörlerinde ve Asfalt Tesislerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

AVANTAJLARI?

LNG’nin avantajları arasında enerji yoğunluğunun artması, depolama ve taşıma kolaylığı, doğalgazın uzak bölgelere taşınabilmesi ve tedarik güvenliğinin artması bulunmaktadır. LNG, özellikle enerji ithalat ve ihracatı yapan ülkelerde, enerji taşıma ağlarına ulaşamayan yerlerde ve doğal gazın uzak bölgelere sevkiyatında kullanılır.

sağlıklı günler…

 

Bir yanıt yazın

Bize Ulaş
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?