Velibaba, Hukukçular Cd. No:28 / C, 34896 0216 379 31 20 info@damladogalgaz.com

Kombi Seçimi

 

KOMBİ SEÇİMİ
Isınma için kullandığımız kombiyi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Evime uygun kombi hangisidir? Hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi kombi farkları nelerdir? Hangi marka yoğuşmalı kombiyi tercih etmeliyim?

Günümüzde hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi modelleri vardır. Ama hem tasarruf hem de ekolojik olarak yoğuşmalı kombiler tercih edilmektedir ve hermetik cihaz üretimi kalkmıştır. Birçok üretici firma sadece yoğuşmalı cihazlar üretmektedir. Peki yoğuşmalı cihazların avantajları nelerdir ve neden tercih edilir? Hermetik cihazlarda oluşan atık gaz su buharıyla birlikte direk kombi bacasından dışarı atılır. Yoğuşmalı cihazlarda ise ısı eşanjörü sayesinde atık gazdaki su buharı tekrar enerjiye dönüştürülür. Hermetik cihazlarda verim oranı %80- %92 arasındayken ; yoğuşmalı kombilerde cihaz tüm kapasitesini kullanırken ayrıca atık gazdaki enerjiyi kullanmasıyla bu oran %105-%109 lara çıkmaktadır. Yoğuşmalı cihaz ile sonuç olarak %25- %35 tasarruf sağlamaktadır. Bu da faturalarımızda ciddi düşüşler sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre yoğuşmalı cihazlar 3 yılda kendini amorti edebilmektedir. Peki kombi seçerken başka nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle evimizim büyüklüğüne uygun kapasitedeki cihazları tercih etmeliyiz. Evimizin büyüklüğüne ve radyatör uzunluğuna uygun cihaz tercih etmezsek cihazın yoğuşmalı olmasının, markasının ve kalitesinin hiçbir önemi kalmaz. Kapasitesi uygun olmayan cihazlar monte ettiğimizde kombi ortamı ısıtabilmek için sürekli çalışacağından bizi maddi olarak zarara uğratacaktır. Bunun haricinde kombi üretimi yapan birçok firma ve bu markaların değişik modelleri vardır. Kombimizi seçerken iç malzeme kalitesine , eşanjör kalitesine ve benzeri konulara dikkat etmeliyiz. Ayrıca kullanıcı yorumlarından yararlanarak sorunsuz ve kaliteli cihazları tercih edebiliriz. Ayrıca kombi alırken; kombi markasının yetkili servis hızını, yedek parça tedarik süresini, yedek parça ücretlerini ve servis ücretlerini değerlendirmeliyiz. Peki hangi marka cihaz tercih etmeliyim?
Marka olarak ülkemizde birçok seçenek mevcuttur. Kombi ücretleri ise marka, model ve kaliteye göre değişmektedir. Peki biz Damla Doğalgaz olarak hangi marka cihazları önermekteyiz? Öncelikle yukarda belirttiğimiz gibi kombi markası seçerken; markanın servis ağının genişliği ve hızı, yedek parça bulunabilirliği, yedek parça ücreti ve benzeri konulara dikkat etmeliyiz. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda fiyat performans cihazları olarak ECA ve Demirdöküm markaları ön plana çıkmaktadır. Bunlar haricinde Baymak, Vaillant , Viessmann, Protherm, Ferroli gibi markalar da tercih edilebilir. Önemli olan bütçemize uygun YOĞUŞMALI cihazı tercih etmektir.

 

Demirdöküm Nitromix modeli                  Demirdöküm Ademix modeli

           

 

ECA Proteus Premix modeli                              ECA Citius Premix modeli

             

 

 

DAMLA MÜHENDİSLİK VE DOĞALGAZ ISI SİSTEMLERİ

Bir cevap yazın

Bize Ulaş
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?