En Tasarruflu Kombi

admin 13 Mart 2013 0

Bu yazımızda sizlere ”Yoğuşmalı kombi nasıl çalışır? sorusunun yanıtını vereceğiz. Kombiler arasında en ekonomik yakıt tüketimini sağlayan yoğuşmalı kombiler özellikle büyük işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Yoğuşmalı kombilerin diğer standart kombi tiplerinden ayıran özelliklerinden bir tanesi kombide yanma işlemi gerçekleştikten sonra gazın içerisinde bulunan nem yoğunlaşarak çıkan buharlaşma ısısının kullanılabilmesi için içerisinde özel bir sistem bulunmaktadır. Bu sayede işlem sırasında kaybolan ısının bir kısmı tekrar yoğuşmalı kombiye aktarılmakta ve tekrar kullanılmaktadır.

Bir metreküp doğalgaz başına yaklaşık olarak 1.3 ile 1.7 kilogram arasında su oluşmaktadır. Bir kilogram su başına işlem sırasında açığa çıkan buharlaşma ısısı 521 kaloridir. Bu enerji klima sisteminde gizli ısı olarak anılmaktadır. Diğer kombi türlerinde bu gizli ısı baca vasıtası ile dışarıya verilmekte ve bu ısıdan faydalanamamaktadır. Ancak yoğuşmalı kombiler baca sistemi ile dışarıya atılan gazların içerisindeki su buharında bulunan enerjiyi tekrar yanma bölmesine ulaştırarak daha güçlü bir ısı oluşumuna sebep olmaktadır. Bu ısı oluşumu özel olarak dizayn edilen kanatçık sistemlerine çarptırılarak tekrar tesisat sisteminde bulunan suya aktarılmaktadır. Karışan su buharı 120 dereceden daha fazla olabilmektedir. Bu buhar karıştırıldıktan sonra sıcaklığı bir miktar düşmektedir. Daha sonra yoğunlaşmaya başlayan su buharının oluşturduğu enerji suya önemli ölçüde bir enerji aktarımı sağlamaktadır. Bu işlem ile oldukça büyük bir tasarruf elde etmiş olabilirsiniz. İçeride oluşan enerji sayesinde suyun ısınması için daha fazla yanma işlemi gerçekleştirilmeyecek hem sıcaklık hem de yakıt tasarrufu olduğu gibi korunacaktır. Bu şekilde dışarıya atılan gazların ısısından en iyi şekilde yararlanılarak iyi bir verim alınmaktadır.

Bu yazımızda ”Yoğuşmalı kombi nasıl çalışır? sorusuna yanıtladık. Sizde doğru bir kombi satın almak için alanında uzman firmalar tarafından destek almanızı tavsiye ediyoruz. Firmamız kurulduğu günden bu yana sağladığı kaliteli hizmetler sayesinde her geçen gün daha fazla müşteri portföyüne ulaşmaktadır. Sizde bu sağlık hizmetten yararlanmak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilir ve ihtiyacınıza en uygun kombi ürününü satın alabilirsiniz. Kombi kampanyaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir  veya müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »