Tasarrufun Yeni Adı

admin 12 Mart 2013 0

Türkiye’ de Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı, Doğalgaz Sobası Tesisatı, Kombi Satış Servis Bakım Hizmetleri, Klima Satış Servis Hizmetleri, konusunda uzman ekibi ile 2005 yılından itibaren hizmet veren Damla Doğalgaz, bu güne kadar altına imza attığı tüm projeler ile güven ve kaliteyi bir arada sunmayı başarmıştır. Geleneksel ısınma yöntemlerinin yavaş yavaş kullanım dışında kalması ile kombi, doğalgaz sobası ve termosifon kullanımı çok büyük artış göstermiş durumdadır. Kombiler çeşitli özelliklere sahiptir. Günümüzde en çok yoğuşmalı kombiler tercih edilmektedir. Peki, Yoğuşmalı kombi neden tercih edilmeli?

 

Günümüzde kullanılmakta olan 3 çeşit kombi sistemi bulunmaktadır. Bunlar; Bacalı Kombi, Hermetik Kombi ve Yoğuşmalı Kombi’lerdir. Bacalı kombiler, doğalgazı sistemde yandıktan sonra oluşan atık gazları genleşerek baca vasıtası ile dışarıya çıkartmaktadır. Hermetik kombilerde ise oluşan bu atık gazlar sisteme ilave edilmiş bir fan vasıtası ile dışarıya çıkartılırken, dışarıdaki temiz hava ise yine sisteme ilave edilmiş fan sayesinde sisteme girişi sağlanmaktadır. Yoğuşmalı kombide ise uygulanan baca eğiminden dolayı, oluşan atık gaz içerisinde bulunan su buharını yoğuşturarak tekrar sisteme sokmakta ve verimliliği arttırmaktadır. Yani daha az maliyet ile daha fazla ısınma sağlamaktadır. Yoğuşmalı kombi diğer kombi çeşitlerine göre kurulum maliyetleri biraz daha yüksek olsa da, uzun süreli maliyet hesaplamalarında çok daha tasarruflu sistemler olduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü diğer sistemlerde baca vasıtası ile dışarıya atılan ısı enerjisi, yoğuşmalı kombilerde tekrar sisteme dâhil edilerek doğalgaz sarfiyatı oldukça azaltılmıştır. İlk defa doğalgaz uygulanacak binalarda en çok sorulan soru Yoğuşmalı kombi neden tercih edilmeli? Sorusudur. Ancak eski kullanıcılar ile görüşüldüğünde doğalgaz kullanımının, bacalı kombi ve Hermetik kombilerde fazla olduğu için yoğuşmalı kombiye geçtikleri görülmüştür. Bu sebeple ilk defa doğalgaz tesisatı uygulanan binalarda yoğuşmalı kombi tercih edilmesi büyük avantajlar sağlar.

 

Bu açıklamalar dan yola çıkarak Yoğuşmalı kombi neden tercih edilmeli? sorusuna en güzel cevap, düşük doğalgaz maliyeti ile yüksek ısı tasarrufu elde edilebilmesidir. Güvenli, Ekonomik ve Verimliliği yüksek bir sistem için yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »