Cebiniz Değil Eviniz Isınsın

admin 14 Mart 2013 0

Bulunduğunuz ortamdaki ev veya işyerine kombi seçimi nasıl yapılır diye baktığımızda dikkat edeceğimiz hususlar; ilk önce araştırma yapmamızdır. Bu konu ile ilgili olarak satış ve teşhir yapan ısıtma firmaları ve bayileri gezerek broşürler alarak soracağınız sorularla önce teknik konularda bilgi edinmek gerekir. Size tavsiyede bulunulan kombinin kapasitesinin çok yada az gelip gelmeyeceğini öğrenmeniz ayrıca gereklidir.

Bilinen ve tanınmış güçlü firmaların her zaman geniş servis ağları olduğunu biliriz ve haklı olarak bu ürünleri tercih edip muhakkak TSE damgasının olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kombiyi alırken tüketim bedeli ve servis maliyetlerini de göz önünde bulundurmanızın sizin yararınıza olacaktır. Evet, yer koşulları, ısıtma sisteminin özellikleri ve müşterinin nelere ihtiyaç duyduğu hesaplanması gerekir. Alınacak kombinin spesifik ve teknik özellikleri esas alınarak; ısıtılacak alanın büyüklüğü ve ısı kaybı bu müşterinin ihtiyaç duyduğu ısı miktarıdır, kombinin baca sistemi hermetik veya bacalı sistem oluşu önemli konulardır.Kombi seçimi nasıl yapılır bacalı olan kombilerde yer hacmi en az 5m2 den daha küçük olan yerlere takılması uygun değildir. Bu tür yerlerde sürekli hava sirkülâsyonun sağlanması gerekmekte olduğundan cama veya duvara menfez, ventilasyon takılması muhakkak gerekmekte her yılda baca temizliğinin yapılmasının şart olduğu özellikle belirtilmelidir. Hermetik kombiler için büyüklüğü aranmaz bu tarz cihazlar yanmaları için gerekli olan temiz havayı dışarıdan alarak yanmış olan atık gazıda aynı şekilde bacadan fan yardımı ile güvenli olarak dışarı attıkları halde doğalgaz hattında olası bir kaçağa karşı kombilerin bulunduğu yerlere ventilasyon veya menfez takılması zorunluluğu vardır.

Yoğuşmalı, yarı yoğuşmalı ve klasik kombilerden birini seçmeniz gerekmektedir. Yoğuşmalı cihaz verimi % 107 yarı yoğuşmalı cihazlarda verim % 101 ve klasik cihazlarda ise % 92-94 civarında olduğunu belirtmek isteriz. Kombi seçimi nasıl yapılır diye düşündüğümüzde bu konuları göz önünde bulundurarak bilinçli ve uzman kişilerden teknik bilgiler alıp tanınmış büyük firmalardan ve bilinen markalardan oluşan bir seçimin gerek sizler açısından gerekse cebiniz yanmadan bulunduğunuz ortamın her m2 alanının ısınması açısından dikkat edilmesi gerekli hususlar olduğunu belirtmek isteriz.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »