ECA Kombi Bakımı

admin 13 Mart 2013 0

Ev ve işyerlerinde kombilerin uzun bir süre tam verimlilikle çalışması için periyodik olarak kombi bakımının yapılması gerekmektedir. Bazı kombiler hava şartlarından dolayı uzun süre çalıştırılmamaktadır. Kontrol ve bakım yapılmadan cihazın açılması kombi üzerinde olumsuz etkilerin oluşumuna sebep olabilmektedir. Kombi cihazı çalıştırılmadan önce gerekli kontrol ve bakım yapıldıktan sonra kombinizin çalıştırılması önerilmektedir. Bakım yapılmasının temel nedenlerinden biri cihazın verimli çalışması tam kapasite ile çalışma performansını koruması, yakıt tasarrufu, oluşabilecek arızaları önceden tespit etme ve bu arızalardan kaynaklanan yüksek tamir masraflarını ortadan kaldırmaktadır. Peki ECA kombi bakımı nasıl yapılır?

ECA kombi bakımı öncelikle kombinin iç yüzeyinde bulunan ısı transfer ekipmanlarının temizlenmesidir.Bu bölgede oluşabilecek kir ve toz oluşumu kombinin verimini düşürmekte ve fazla yakıt tüketimi oluşturmaktadır. Bu işlemden başka kombinin elektronik devrelerinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir, kombinin sensörleri ve baca fanının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir, kombinin pompası kontrol edilir. Tesisat suyunun temizlenmesi firmamız tarafından değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Kirlenmiş bir tesisat suyu ısı yalıtımını tam olarak gerçekleştiremediğinden kombide fazla yakıt tüketimine neden olabilmektedir. Tesisat suyu değiştirildikten sonra tesisat bölgesinde oluşan hava alınır. Kombinin su devir daim hattında bulunan pislik tutucu sökülüp temizlenmelidir. Kombide bulunan pislik tutucu çalışma özelliğini yerine getiremiyorsa yenisi ile değiştirilmektedir. Kombi içerisinde bulunan pislik tutucu tıkandığında pompa suyu aktarmada zorlanacağından kombi içerisinde bulunan su pompalarının da bozulmasına neden olabilmektedir. Bu da tüketiciye ek bir masraf çıkarmaktadır. Kombi bakımının gerekliklerinden biride kalorifer peteklerinin düzenli olarak bakımının yapılmasıdır. Bu işlem esnasında peteklerin iç ve dış temizliği hem performans hem de sağlık açısından önemlidir. Peteğin üst ızgara kısmında bulunan sac bağlantılar temizlenmediğinde ısı iletimi başarılı bir şekilde gerçekleşmemektedir. Başarısız ısı transferinin yanında bakterilerin çoğalmasına da davetiye çıkartan bu durum sağlığı da olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıksız durumun ortaya çıktığında göstereceği ilk belirti kalorifer peteklerinde oluşan kokudur.

ECA Kombi bakımını firmamız ile sağlıklı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bir bilgi sahibi olmak için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »