Merkezi Isıtmada Adil Tüketim

admin 15 Mart 2013 0

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında 02 / 05 / 2007 tarihinde merkezi ısınma sisteminin kullanıldığı binalara ısı pay ölçer kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Bu uygulamanın temel amacı, her dairenin kullandığı yakıt kadar fatura ödemesini sağlamak ve haksız fatura ödenmesi durumuna son vermektir. Bir diğer amaç ise yakıt ve enerji tasarrufu sağlamaktır.

Yeni yapılan binalarda, ısı pay ölçer bulunması yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Hali hazırda merkezi sistem ile ısınma sağlayan binalarda ise, her dairenin bu cihazı takması zorunlu hale getirilmiştir. Bu yasal zorunluluğa uymayan kişiler hakkında cezai işlem uygulanacak olup, 1600 TL para cezası ödenmesi söz konusu olmaktadır. Eğer daire sakinleri bu sistemi kullanmayan kişiler olduğunu tespit ederlerse, site ya da bina yönetimine dava açma hakları mevcut bulunmaktadır. Bu sistem ile fazla yakıt sarfiyatı olan aileler ile az yakıta ihtiyaç duyan bina sakinlerinin aynı tutarlarda fatura ödemesinin önüne geçilmektedir. Aynı şekilde, uzun sürelerde boş olduğu halde ısıtıcıları açık bırakılan dairelerin sebebiyet vermiş olduğu yakıt israfı da önlenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca ısı pay ölçer cihazının verileri baz alınarak her oda istenilen ısıda tutulabilmektedir. Bu da hasta veya bebek bulunan evler için son derece önemlidir. Isı pay ölçer sisteminde, evin içinde bulunan tüm peteklere ısı pay ölçer cihazı takılmakta,  petek ile ortamın ısısı ölçülerek aradaki farklılıktan yola çıkılarak yakıt tüketim miktarı belirlenmektedir. Bu cihazların uzaktan okuma özellikleri sayesinde, daire sakinleri rahatsız edilmeden, yakıt tüketimine bağlı olarak faturalandırma yapılmış olmaktadır. Her dairenin tüketmiş olduğu miktar ise, site ya da bina yönetimi tarafından duyuru şeklinde ilgili yerlerde ilan edilmektedir. Yine ısı pay ölçer kullanmanın gerektirdiği durumlardan biri de ısıtma gereçlerinin kapatılmaması gerekliliğidir. Ev boş olduğu zamanlarda bile 15 derecelik bir ısı gerekmektedir. Isı pay ölçer sistemi, 15 derecenin üstündeki ısıyı ölçen bir sistedir.

Yeni yasal düzenlemeler ile yakıt tasarrufu ve adil fatura paylaşımı amacıyla kullanılması zorunlu olan ısı pay ölçer cihazları ile merkezi sistemli binalarda adaletsizlik son bulmaktadır.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »