Isınmada Adaletli Fatura

admin 13 Mart 2013 0

Doğalgaz ile ısınmak artık hemen tüm büyük şehirlerde standart bir uygulama haline gelmiş durumdadır. Kombili ya da doğalgaz sobalı olmayan dairler, kiracı bulmakta zorluklara sebebiyet vermekle beraber satılma aşamasında da süreci uzatmaya sebep olmaktadırlar. Toplu konutlar ya da sitelerde çokça tercih edilen bir uygulama olan merkezi ısınma sisteminde, dairelerde bireysel ısıtıcılar olmamakta, merkezden gelen ısı ile ısınma sağlanmaktadır. Son derece güzel ve konforlu bir ısınma sağlayan bu sistemin en çok tartışılan noktası ise, az yakıt tüketen bir daire ile çok yakıt tüketen bir dairenin aynı miktarda yakıt faturası ödemesi durumudur. Bu adaletsiz durumun ortadan kaldırılmasına yönelik geliştirilmiş olan ısı pay ölçer cihazı ile tüketilen yakıt miktarı ile doğru orantılı fatura ödeme dönemi başlamış olmaktadır.

Merkezi ısıtma yapılan konutlarda, bir kişilik aile ile beş kişilik ailenin ısınma gideri her ne kadar farklı olsa da ödenen yakıt miktarı aynı olmaktadır. Bu durum, gece, gündüz ve evin boş olduğu zaman dilimlerinde gereksiz yakıt sarfiyatına sebebiyet vermektedir. Isı pay ölçer ise, her kalorifer peteğinde takılmak kaydıyla, ortamdaki ısıyla peteklerdeki ısı farkını açığa çıkarmakta ve dairenin yakıt kullanım miktarını tespit edebilmektedir. Bunun yapılması için her peteğe ayrıca takılması gerekli olan ısı pay ölçerden elde edilen veriler sonucu faturalandırma yapılmaktadır. Faturalandırma yapılırken, daire sakinlerine herhangi bir bildirim ya da rahatsızlık verilmemekte, özel geliştirilmiş sistem ile tüketim miktarı, ısı pay ölçer servisini sunan firmanın alıcılarına ulaşmakta ve fatura çıkarılmış olmaktadır. Çıkan faturalar bina ya da site yönetiminin aracılığı ile dairelere iletilmektedir.  Isı pay ölçer kullanımının gerekliliklerinden biri, peteklerin hiçbir zaman kapatılmamasıdır. Kanun maddeleri gereğince, her daire 15 derecelik ısınma sağlamak zorundadır. Bu ısıdan yukarı çıkıldığında ısı pay ölçer devreye girmekte ve gerekli verileri almaktadır.

5627 sayılı kanun maddeleri uyarınca kullanımı artık zorunlu olan ısı pay ölçer ile haksız bir şekilde eşit olarak alınmakta olan yakıt giderleri devri bitmiş olmaktadır. Artık her daire tükettiği kadar yakıtın parasını ödemektedir.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »