Isı Pay Ölçerde Haklar ve Yasaklar

admin 16 Mart 2013 0

Isı pay ölçer; merkezi ısınma sistemi kullanan ortamlarda kullanılan oldukça yararlı bir alettir. Radyatöre monte edilerek hangi dairenin ne kadar ısı harcadığını ölçer ve buna göre bireysel faturalara işlenir. Bu şekilde herkes kullandığı ısı kadar ücret öder. Isıölçer içerisinde radyatörden gelen ısı tüketimini ısı pay ölçere aktarır ve böylece kim ne kadar ısı harcadıysa faturasına o kadarı yansır. Bundan dolayı kimse harcamadığı ısıyı harcamaz.

Isı pay ölçer kanunu birçok maddeyi içermektedir. Örneğin; eğer inşaat devam ediyorsa ve yapı izni alınmamış ise kanun bendi kanunun yayım tarihi üzerine beş yıl boyunca faydalanamaz. Ya da yönetmeliğe göre; ısı ve sıcak su kullanılan miktarı herkes kullandığı kadar öder ve şu alanlara uygulanır. Ortak kullanılan sistemlerin giderleri, ısı harcamasını ve sıcak su giderlerinin bağımsız bölümlerce kullanım gideri, binadan sorumlu kişiler ( bina yöneticisi, bina sahibi)şirketler ile görüşür ve gereken belgeleri düzenlerler. Ortak kullanım alanları olanlar, giriş, merdiven, sauna gibi alanlar ortak bir şekilde ödenir. Enerjiyi kontrol etmek için radyatör vanası takılmalıdır. Bağımsız alanlarda 15 derece sıcaklık olmalıdır. Isı pay ölçer kanunu herkesin uyması zorunlu olan bir durumdur. Merkezi ısıtma sistemine sahip olan binalarda, eski ya da yeni peteklere sahip olan binalarda ısı payı ölçer kullanılmalıdır. Bundan dolayı Isı pay ölçer kanunu tüm kullanıcıların haklarını savunmakta ve korunmaktadır. Son zamanlarda hem tasarruf yapmak hem de sadece kullanılan enerji kadar fatura ödemek için kullanılır. Isı pay ölçerler iki şekildedir. Tek ve çift sensorludur. Çift sensorlular daha yaygın kullanılır. Bunun birçok sebebi vardır. Ürün LCD ekrana sahiptir. Bu aletler radyatöre bağlanarak kullanılır ve içindeki sıvı sayesinde radyatördeki ısı harcaması cihaza yollanır. Ve ısı hesaplaması yapılır. Bu hesaplamada faturadaki tutarı yansır.

Bu kanunları bilip haklarınızı öğrenmeniz gerekir. Ve yapılmaması gereken durumları bilmeli ve buna göre davranılmalıdır. Haklar ve yasaklar takip edilmeli değişimler öğrenilmelidir. Isı pay ölçer günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. Ve oldukça yaygındır.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »