Alışkanlıklardan Vazgeçmek Zordur

admin 14 Mart 2013 0

Merkezi ısınma sistemi ile ısınan binalarda ve sitelerde haksız aidat ödemeyi önlemek amacıyla 5627 sayılı kanun kapsamında kullanımı zorunlu olan ısı pay ölçer cihazları ile ilgili şikâyetler,  cihazın yaygınlaşmasıyla beraber artış göstermektedir. Evlerdeki ısınma gereçlerine takılan cihazlar ile dairenin tüketmekte olduğu yakıt miktarını belirleyebilen bu sistem ile az yakıt tüketen daire ile çok yakıt tüketen dairenin aynı yakıt parasını ödemesinin önüne geçilmek istenmekte ve site ya da bina yönetimi üzerinde bu konuda baskı bulunmaktadır. Daire sakinlerinin ise alışageldikleri sistemin dışına çıkılmasından kaynaklı ısı pay ölçer şikâyetleri çeşitli kanlar vasıtasıyla gündeme gelmektedir.

Isı pay ölçer sistemi için gerekli olan bazı donanım unsurları, daire sahiplerine ek masraflar getirmektedir. Bina için iç ve dış yalıtım gerekliliği, cihaz montajı ve gerekli parçaların temini, devlete ödenen vergilerde aylık olarak öngörülen artışlar gibi nedenlerden dolayı ek ödemeler yapan site ya da bina sakinleri, bu cihazları kullanmak istememektedir. Yine tasarruf olması amacıyla az miktarda açılan petekler nedeniyle, sağlıklı ve kaliteli bir ısınma sağlayamadıklarını düşünene tüketiciler bu yönde de fazlaca ısı pay ölçer şikâyetlerinde bulunmaktadırlar. Bu sistem, 5 yıl gibi bir süre için planlanmış cihazlar ile uygulandığından 5 yılın sonunda gerekecek montaj, bakım ve diğer giderler nedeniyle tüketicilerin bu cihazlara karşı antipatisi artmaktadır. Cihazı kullananlar arasında en çok şikayet konusu olan husus ise cihazların gürültü yaptığı ve ısınma sağlamadı için yakıt tasarrufu olmadığı yönündedir. Bu sisteme geçmek istemeyen kişilerin en çok takıldıkları noktalardan biri, bu cihazın imalat, montaj ve bakımını yapan firmaların dürüst olmadıkları, tekel oldukları ve site yönetiminin anlaştığı firmayla tüm daire sakinlerinin çalışma zorunluluğu bulunmasıdır. Bu durumda seçme özgürlüklerinin olmadığını düşünmekte ve kendilerini bir zorlama içinde bulmaktadırlar.

Isı pay ölçer şikâyetleri arasında, cihazını kullanılmaması durumunda site ya da bina yönetimlerine para cezası ödenecek olması ve bunun bir yasal düzenleme ile zorunlu tutulması hususunda sıkıntılı olan tüketiciler için, her yeni uygulamada yaşanabilecek belirsizlik ve güvensizlik söz konusudur.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »