Adaletli Fatura İçin Isı Pay Ölçer

admin 12 Mart 2013 0

Isı pay ölçer; bir radyatöre bağlanarak bir dairenin ısı harcamasını tespit eder ve gider paylaşımı gibi durumlarda yardımcı olur. Bu alet bağlandığı binanın ya da odanın ne kadar ısı harcadığını belirler. Bu sayede ödeme zamanı geldiğinde herkes harcadığı kadar öder. Bu alet kalorifer peteği olan yerlerde kullanılabilir. Isı pay ölçerin kombiden farkını merak edebilirsiniz. Herkes kullandığı ısı kadar öder. Fakat şöyle bir durum vardır. Evin sıcaklığı 15 dereceden düşük olmaz. Ayrıca kombi bakımı onarımı gibi sorunlar ile karşılaşamazsanız.

Isı pay ölçer kullanan kişiler radyatörlerini kapatamazlar çünkü ev sıcaklığı 15 derecenin altına düşemez.  Ayrıca merdiven giriş gibi yerlerin ısısı da kişilerin faturasına işletilir.  Bu aletin pil ömrü 10 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Enerji verimliği yasası ile merkezi sistemi kullanan yerler ısı pay ölçer kullanmalıdır. Bu aletin çalışma sistemi radyatörlerin ne kadar ısı harcadığını ölçmektedir.  Isı pay ölçer bir aktarıcıya sahiptir böylece radyatörün harcadığı enerjiyi ölçer. Taşıyıcının üzerinde ölçüm sıvısı vardır. Ve üstü açık bir tüp bulunur ve ölçüm sıvısı buharlaşma hızını radyatörün yaydığı ısı belirler. Buharlaşan sıvı binada bulunan dairenin harcadığı enerjiyi gösterir. Böylece bu harcama faturaya yansır ve enerji harcamasında adaletsizlik olmaz. Isı payı ölçerler tekli ya da çiftli ısı algılayıcı sahiptir. LC ekrana sahiptir. Çiftli algılama sistemine sahip olan aletler tekliye göre daha avantajlıdır. Isı pay ölçer fatura ödemedeki haksızlıkları ortadan kaldırır. Bu alet sayesinde herkes yaktığı kadar öder ama radyatör kapama sansınız yoktur. Bunun nedeni radyatör kapatılınca evi ısıtmak daha zor olacaktır ve daha fazla ısı gerekecektir evi ısıtmak için. Bundan dolayı sıcaklık 15 derecenin altına düşürülmez. Böylece ortam hiç soğumaz ve ısıtmak için fazla ısı enerjisi harcanmamış olur. Ve bireysel faturaların miktarı çok artmaz.

Merkezi ısınma sistemi kullanan binalarda haksızlıkları engellemek için ısır ölçer kullanılmalıdır. Böylece herkes yaktığı kadar öder. Ve kullanıcılar arasında herhangi bir sorun çıkmaz. Radyatöre monte edilen bu alet sayesinde herkes kendine düşen miktarı öder.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »