Tasarruflu ve Konforlu Isınma

admin 14 Mart 2013 0

Bundan yıllar önce ülkemiz şartlarında soğuk kış günleri ile özdeşleşmiş bir görüntüdür odun ve kömür yakılan bacalı sobalar. Üzerinde kestane kebap yapılmasından çay demlemeye kadar çeşitli avantajları barındıran bu sobalar, son yıllarda ülkemizde kullanımı yaygınlaşmakta olan doğalgazlı ısınma seçeneği ile yerini doğalgaz sobalarına terk etmektedir. Doğalgazlı ısıtma sisteminin bir parçası olan doğal sobasının kullanımının yaygınlaşmasında ana etken sebep güvenlik açısından riskli durumların en az seviyelerde olmasıyla beraber, temizlik ve konfor unsurları da etkili olmaktadır. Peki, doğalgaz sobası nerelerde kullanılır?

Doğalgaz denilince akla ilk gelen sistem petekli ısınma olmaktadır. Ancak, geniş bir alanda ısınma ihtiyacı duyulmadığı durumlarda en mantıklı ısınma yöntemi doğalgaz sobası olmaktadır. Bu sobalar, bulunduğu ortamdaki havayı çok hızlı sayılabilecek bir şekilde ısıtmakta, ortam havasının sirkülasyonunu sağlamakta ve az zamanda fazla ısı elde edilmesine olanak vermektedir. Bunu sağlayan sistem ise, bu sobaların içinde fabrikasyon olarak yüklü bulunan termostatlardır. Bu sistem ile soba tarafından ortamın ısısı algılanabilmekte, ısı ayarı da ona göre yapılmaktadır. Ayrıca kullanım tercihlerine göre bacalı ya da hermetik olan bu sobalar, baca bağlantılı kullanılabileceği gibi bacasız olarak daha bağımsız alanlarda kullanılabilmektedir. Tüm bu noktalardan bakıldığında, ısınacak alan küçükse, az odalı konutlarda yaşanıyorsa, sadece tek odanın kullanıldığı ev veya iş yerlerinde bulunuluyorsa doğalgaz sobası kesinlikle ilk tercih edilebilecek ısınma gereci olmaktadır. Bazı aileler, tasarruf amacı ile sadece oturdukları odaları ya da salonları ısıtmayı tercih ettiklerinden yine bu sobalar en kullanışlı ve en temiz ısınma elemanı olmaktadır. Mekânın tüm odalarının ısınma ihtiyacı olmadığı durumlar için kullanılan doğal gaz sobaları, kullanıldıkları yerde istenilen miktarda ısınma sağlanmaktadır. İstendiği zaman açılıp kapatılmakta, ihtiyaç duyulduğu ölçüde ısınma sağlanmaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen ısınma yöntemi olan doğalgazlı ısınmanın elemanlarından biri olan doğalgaz sobasının, kombili ısıtmaya ihtiyaç duyulmayan daha ziyade küçük metrekareli yerlerde kullanımı yaygın olmaktadır. Son derece temiz, güvenli ve ekonomik bir ısınma yöntemi olan doğalgazlı ısınmanın, en tasarruflu şekli doğalgaz sobalarıdır denilebilir.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »