Konforlu Isınmanın Yardımcı Üyeleri

admin 15 Mart 2013 0

Kış aylarında daha çok gündeme gelen ısınma sürecinde, günümüz şartlarında en çok tercih edilen ısınma gereci doğalgazlı sistemlerdir. Kullanıcının isteğine bağlı olarak kombili ya da sobalı olarak iki ana gruba ayrılan bu ısınma sisteminde, daha küçük kullanım alanlarında doğalgazlı soba tercih edilmektedir. Bunun nedeni, ihtiyaç gereklilikleri olmakla beraber, daha ekonomik bir ısınma istenmesi olmaktadır. Doğalgaz sobası parçaları ise, güvenli ve konforlu bir ısınma elde etmek için son derece önemli ekipmanlardır. Bu parçaların ne işe yaradıklarını az da olsa bilmek hiç şüphesiz yararlı bir durum olmaktadır.

Doğalgaz Sobası Parçaları

Yere Tespit Parçası: Sobanın bulunduğu yere sabitlenerek herhangi bir düşme, devrilme olayını engeller.

Termostat: Bulunan ortamdaki ısı miktarını algılayarak, gerekli sıcaklıkta ısınmayı sağlayan parçadır.

Baca Termostatı: Bacalı doğalgaz sobalarında bulunan bir sistemdir. Olası tıkanma ve geri tepme durumlarında, sobaya gelen gazı derhal keser.

Yanma Odası: Özel bir çeşit emaye ile kaplanmış olan bir parçadır. Adından da anlaşılacağı gibi sobanın yanma işlevi, bu parça içinde gerçekleşir. Bu yanma sonucu, ortamdaki hava ısınmış olmaktadır.

Gövde: Sobaya ait tüm parçaları içinde barındıran bölümdür.

Brülör ve memeler: Soba için uygun kapasiteyi elde etme amacıyla kullanılmaktadır.

Gaz Valfi: Ateşleme yapmak için gereklidir. Gaz ayarı yapmak için de kullanılabilir.

Pilot Grubu: Sobaya gaz gelmesi için pilot grubunda alev gereklidir. Alev sönerse gaz da kesilmiş olur.

Panjur: Sobanın içinde ısınmış olan hava, sobanın üst kısmında bulunmakta olan ve panjur denilen delikler yoluyla ısıtılan mekâna ulaşır.

Isı Kalkanı: Temas edilen soba yüzeylerinin aşırı ısınmasını engeller.

Servis Kapağı: Servis hizmeti sırasında, gerekli mekanizmalara ulaşmayı sağlar.

Görüldüğü gibi doğalgaz sobası parçaları incelendiğinde, kullanıcıların güvenliği ve emniyetini sağlamaya yönelik donanımların nispeten fazlalığı bulunmaktadır. Temel amacı güvenli ve emniyetli bir ısınma olan doğalgazlı ısınmada, kombi olsun soba olsun öncelikli tutulan hususlar aynı olmaktadır. Daha küçük alanların ısıtılması amacıyla daha çok tercih edilen doğalgaz sobaları, en iyi verimin alınabilmesi için son teknolojiyle üretilmiş parçalarla donatılmıştır.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »