Isınmak Hiç Bu Kadar Zevkli Olmadı

admin 12 Mart 2013 0

Günümüzde artan çevre kirliliği yüzünden artık birçok ilde doğalgaz kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel ısınma sistemlerinde kullanılan kömür ve odun, çevre kirliliğini arttırmaktadır. Günümüz teknolojisi sayesinde artık doğalgaz, sobalarda dahi kullanılabilmektedir. Peki, Doğalgaz sobası nedir?

Doğalgaz sobası aslında eskiden evlerimizde kullanılan gaz sobalarına çok benzemektedir. Tek farkı doğalgaz ile çalışmalarıdır. Ortamı ısıtma fonksiyonunun yanında kullanıma yönelik su ısıtması yapmazlar. Genellikle küçük ortamları ısıtmak için kullanılırlar. Kurulum ve tüketim maliyetleri düşüktür. Çevre kirliliği neredeyse hiç yapmazlar. Diğer sistemlere göre yakıt maliyetleri oldukça düşüktür. Kullanımı basit ve evdeki herkesin kolayca çalıştırabileceği sistemlerdir. Eskiden yaşadığımız bodrumdan odun ve kömür getirme sıkıntısı artık yok! Hem evin kirliliğini hemde çevre kirliliğini minimuma indiren bu sistem ile hayatınız oldukça kolaylaşacak! Konfor alanınızı genişletebileceksiniz. Doğalgaz sobası nedir? Sorusunu genellikle oturdukları bölgelerde doğalgaz olmayan kişiler sormaktadır. Buda gayet doğaldır. Çünkü bu sistem sadece doğalgaz ile çalışmaktadır. Kombi ile kıyaslayacak olursak eğer, kombi ile hem ortamı ısıtıp hemde kullanım için sıcak su üretebilirken, doğalgaz sobası ile sadece ortamı ısıtabiliriz. Kombi ile tüm evi ya da işyerini ısıtma imkânı varken, doğal gaz sobası ile sadece sobanın bulunduğu odayı ısıtma imkânınız bulunmaktadır. Ancak doğal gaz sobasının kurulum maliyeti kombi sistemlerine göre oldukça ekonomiktir. Avantaj ve dezavantajları kendi bütçenize, ev ya da iş ortamınıza göre değerlendirip kararınızı ona göre vermelisiniz. Eğer geleceğe yönelik ekonomik olarak daha avantalı bir sistem arıyorsanız kombi sistemleri sizler için dahi avantajlıdır. Ancak kısa süreli bir çözüm olarak düşünüyorsanız ya da eviniz tek odalı veyahut tek bir odayı ısıtmayı düşünüyorsanız doğal gaz sobası sizler için daha uygundur. Unutulmaması geren tek şey sizin ihtiyaçlarınızdır. Öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemeli ve ondan sonra en uygun seçimi yapmalısınız.

Gördüğünüz gibi Doğalgaz sobası nedir? Sorusunun cevabını verdikten sonra sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan bir tercih yapmanız gerekmekte. Eğer daha önceden yine soba ile ısınıyorsanız rahatlıkla doğalgaz sobasını tercih edebilirsiniz. Böylece yakıt maliyetlerinizi ve çevre kirliliğini düşürebilirsiniz.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »