Zamanın En Önemli Isınma Yakıtı: Doğalgaz

admin 20 Mart 2013 0

Her ev, kış mevsimlerinde çok soğuk olur. Artık yalıtım, ısıyı sabit tutma çözümleri üretilmiş olsa da yine de evler çok soğuk olmaktadır. Durum böyle olunca insanlar soğuktan korunmak için birçok ısınma aracı geliştirmişlerdir.

Bunlar; klima, kalorifer, elektrikli soba, odun sobası, katalitik vs. gibi araçlardır. Bu ısınma araçları arasında en çok kullanılanı kaloriferdir. Çünkü evin her yerinde petekleri olması sayesinde evi homojen şekilde ısıtması, evin odalarında herhangi bir kalabalıklık yapmaması, kablo, priz arayışları içinde olmama ve evde yangın, gaz kaçırma vs. gibi ölüm tehlikelerinin en az olduğu ısınma sistemidir. Tabi kalorifer sisteminin çalışması için bir enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji sadece daire bazında, bireysel kullanım varsa kombinin çalışmasını sağlayan doğalgaz yakıtı vardır. Eğer merkezi sistem adı verilen, binanın veya sitenin altında bir kazan dairesinden ısıtılan suyun dairelerde dolaşması sağlanıyorsa bu durum için genelde doğalgaz kullanılmamaktadır. Genelde kömür ve odun ile bu su ısıtılır ve bazı yardımcı makineler ile su dairelere dağıtılır. Peki nedir bu doğalgaz denen yakıt? Doğalgaz ülkemizde yaklaşık 10 yıldan beri çok kullanılan ve hızla yaygınlaşan evlerde ısınma ve yemek pişirme ateşini karşılayan, büyük işletmelerde de ısıtmayı sağlayan bir yakıt türüdür. Bu doğalgazın içeriği metan, etan, propan gibi hafif maddeler ağırlıklı olmak üzere rengi olmayan, kokusu da pek hissedilmeyen, ayrıca havan hafif bir gazdır. Bu gazın ülkemizde çok kullanılmasının en önemli nedeni şüphesiz çevreyi çok çok az kirletmesidir. Yanacağı zaman gaz olmasını avantaj olarak kullanır ve hava ile tepkimeye girerek kolayca yanar. Ayrıca yandığında masmavi bir alev oluşmaktadır doğalgazda. Ne yazık ki bu doğalgaz ülkemizde yer altı kaynaklarında çok çok az bulunmakta, bu miktar da ülke içindeki kullanımının  çeyreğine bile yetmemektedir. Bu nedenle doğalgaz ithal olarak, borular, tankerler aracılığı ile Rusya’dan Nijerya’dan Cezayir’den yüksek fiyatlara getirtilmektedir. ,

Ancak doğalgaz önemli bir yakıt maddesi olduğundan borsa gibi fiyatları sürekli yükselmektedir. Bu da son zamanlarda kullanımını biraz azaltmıştır.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »