Son Teknolojinin Usta Çizimi

admin 17 Mart 2013 0

Son yıllarda teknolojinin giderek artması her alanı etkisi altına almıştır. Teknoloji olumlu yönde kullanıldığı zaman oldukça faydası görülmektedir. El ile çizimler yerine bilgisayar üzerinden kullanılan bazı programlar sayesinde doğalgaz projesi, kusursuz olarak hızlı bir şekilde çizilmektedir. Rengi, kokusu olmayan ve büyük bir enerji kaynağı haline gelen son asrın en önemli projesi haline gelen doğalgaz her devletin ilk sırada tuttuğu önemli petrol kaynağıdır. Bu proje Zetacad ya da Autocad programlarını kullanarak her firma kolayına gelen programı kullanmaktadır. Önemli olan kaliteli ve hızlı şekilde kişiye hizmet vermesidir. Bu programlar özel olarak bilgisayara yüklenmesi için ciddi derece de bir para ödenmesi gerekmektedir.

Bilgisayar ortamında kullanılan bu programlar için öncelikle zemin kat planı çıkartılmaktadır. Dört aşama ile hazırlanan zemin kat hazırlanmaktadır. Doğalgaz projesi, için büyük bir titizlik ile yürütülmekte ve rast gele hazırlanmamaktadır. Zemin katın dikkatli bir şekilde hazırlanmasından sonra izometrik şeması hazırlanır. Bu çizimler tamamen uzman personel tarafından çizilmektedir. Üniversite eğitimli olarak çalışan kişiler ya da doğalgaz kurslarından uzman kişilerden alınan dersler sayesinde profesyonel şekilde sistematik olarak çizilmektedir. İzometrik şemanın ardından boru çapı hesaplamaları yapılmaktadır. Birbirine uygun ve tam ölçülü olarak hazırlanması döşeme sırasında büyük önem taşımaktadır. Verilen ölçülere göre ne bir milim fazla ne de bir milim eksik olamaz.

Boru çapları hesaplandıktan sonra, proje düzeltmesi için bir tablo oluşturulmaktadır. Bu tabloda doğalgaz projesi, gerekli tüm detaylar verilmektedir. Sayaç bağlantı, duvar geçiş, gömülü hat, regülatör bağlantı gibi detayların hepsi milim hesabı ile bilgisayar ortamında belirlenen program sayesinde çizilmektedir. Ayrıca ölçü alınma teknikleri de anlatılmaktadır. Kombi baca, kombi muhafaza ve havalandırma detayları verilmektedir. En son olarak sembollerin eklenmesi ile birlikte proje tamamlanmaktadır. Tüm dünyanın en önemli enerji kaynağı olan doğalgazlar Türkiye’de ise hemen hemen tüm şehirlere geldiği gibi kasabalara da uzmanlar tarafından yerleştirilmektedir. Doğalgaz gibi en önemli petrol kaynağını uzman yetişmiş personeller tarafından detaylı olarak bu şekilde projesi hazırlanmaktadır. Milim hataya bile izin vermeyen bilgisayar programları sayesinde büyük bir yenilik kazanmaktadır.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »