İyi Bir Kalorifer Tesisatı Nasıl Döşenir

admin 15 Mart 2013 1

Eskiden evlerimizde, ofislerde, dükkanlarda vs. nasıl bir ısıtma sistemi vardı diye sorsak eminim ki birçoğumuz soba ile ısınma ihtiyacımızı, su ihtiyacımızı karşılardık derdik.

Yaklaşık 10-15 yıl öncesine kadar kombikalorifer kullanımı şimdiki kadar yaygın değildi, ayrıca günümüzdeki fiyatlara nazaran çok çok yüksek miktarlar karşılığı takılabiliyordu evlere. Soba kullanırken, hergün sobaya kömür koymak, odun koymak, sobayı tutuşturmak, sürekli bacaları temizlemek , havada rüzgar olmamasına dikkat etmek, soba söndükten sonra külleri çöpe dökmek gibi birçok zorlu işlemler vardı. Ayrıca evde çok hoş bir görüntü oluşturmayabiliyordu ve yazları sobayı kaldırmak, kış başlangıcı geri yerine monte etmek gerekiyordu ki bu da oldukça zahmetli bir işti. Ayrıca havada rüzgar olması durumunda duman bacadan çıkamayabiliyor ve odanın içine dolup evdekileri zehirleyebilyor, fark edilmemesi durumunda ölüme sebep olabiliyordu.

Tüm bu zahmetli nedenler, neden olduğu ölümler nedeniyle her ne kadar kullanımı azalsa da ihmaller nedeniyle sobalar duman tütmesi nedeniyle hala can almaktadır. Artık ülkemizde büyük şehirlerde (Ankara, İstanbul, Konya vs.) hemen hemen her semtte, her mahallede doğalgaz tesisatı yaygın bir şekilde mevcuttur. Bazı apartmanlar, siteler ise doğalgaz ile ısınmayı sağlamak yerine merkezi sistem adı verilen, kazan dairesinden elde edilen sıcak suyun dairelerdeki kalorifer tesisatı içerisinden odalara dağılması ile ısınma sağlanmaktadır. Binada daire ve oturan sayısı fazla ise merkezi sistem ile ısınmak her zaman daha avantajlıdır. Çünkü doğalgaz ülkemizde günden güne daha da pahalı hale gelmiştir.

Eğer evinizde kalorifer tesisatı yoksa öncelikle bir ısıtma ürünleri satan teknik servisten evinizi incelemesini  ve ön keşif yapmalarını istemelisiniz. Görevliler evinizi inceleyecek ve çeşitli ölçüler alarak, kalorifer borularının nereden geçeceğini, kalorifer peteklerinin nereye yerleştirileceğini ayarlayacaktır. Sonrasında evinizin büyüklüğüne ve sıcaklığına uygun sıcak su üretecek bir güçte kombi evinizin müsait bir noktasına takılacak ve suyun geçeceği borular vs. evin en uygun noktasından estetik olarak duvarları vs. bozulmadan takılacaktır.

Ancak tüm bu işlemler bir hafta ve daha fazla sürebilmektedir.

Bir Yorum Bulunmaktadır »

  1. fırat yıldı 25 Mayıs 2013 at 11:43 - Reply

    kombi tesisatını mobil borumu döşemeliyim folyolu plastik borumu

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »