Evinize Kalorifer Tesisatı Döşettirirken Isı Hesabı

admin 14 Mart 2013 0

Günümüzde en fazla kullanılan ısınma aracı tartışmasız doğalgaz’dır. Ve bu doğalgazın ısıttığı suyun geçti kalorifer tesisatıdır.

Kalorifer tesisatı günümüzde ısınma için iki şekilde kullanılır. Birinci kullanım şekli, apartmanlarda yada sitelerde bir adet veya duruma göre birden fazla kazan dairesinde kömür vs. kullanılarak ısıtılan suyun dairelerdeki kalorifer borularında dolaşarak daireleri ısıtması planlanır. Ucuz bir ısınma türü olarak sayılabilir. Avantajları olarak evinizde kombi bulundurmak zorunda olmazsınız. Eksilerini de söylemek gerekirse ısı ayarlamaları kombi kullanımına göre bir nebze daha zordur. Bir diğer kalorifer kullanım şekli de kombidir. Kombi genelde küçük apartmanlarda, müstakil evlerde ve eski binalarda sıkça kullanılır. Kombi genelde evin mutfağında bulunur ve doğrudan doğalgaz şebekesine bağlıdır. Bu kombi evin odalarında bulunan peteklere istenilen ısıyı sağlamak için şebeke suyunu doğalgaz ile ısıtır ve peteklere dağıtır. Bu işlem su soğudukça devam ettirilir ve sürekli odanın sıcak kalması sağlanmış olur. Ayrıca evin banyo, bulaşık, çamaşır vs. gibi işlerde gereken sıcak su ihtiyacını da ikinci bir makineye ihtiyaç olmadan anında karşılayabilirsiniz. Bu ısınma sisteminin merkezi sisteme göre artıları; Sıcak su hizmetinin kolay olması, daha sağlam olması denebilir. Ayrıca doğalgaz’daki dumanı filtreleyen başlıklar sayesinde doğa en az şekilde kirletilir. Eksileri ise, doğalgaz pahalı olduğu için eviniz çok sıcak olsun diye kombiyi çok sıcağa ayarlayınca ay sonu sürpriz faturalarla karşılaşarak şok olabilirsiniz.

Eğer siz de evinize doğalgaz tesisatı döşetmek istiyorsanız mutlaka montaj önceki ısı hesabı yapmalı veya yaptırmalısınız. Isı heabı sayesinde eve ne kadar kalorilik kombi gerektiği ve ne kadar büyüklükte petek gerektiğini bulabilirsiniz. Bu ısı hesabını kombi montajını yaptıracağınız şirket kolayca ve profesyonelce yapacaktır ancak siz de internette yer alan Demirdöküm adlı firmanın yayınladığı ısı hesabı programını kullanarak kolayca dairenize en uygun kombi modelini ve gereken petek boyutlarını ölçebilirsiniz.

Ancak hesabı kendiniz yaptığınızda mutlaka montajı yapacak kişilerden hesabınızı gösterip teyit almanız gerekir. Yoksa ilerleyen zamanlarda ısı sisteminiz eve yetersiz gelebilir.

Yorumunuzu/Sorunuzu Yazabilirsiniz »